LATO 2018 - serwis specjalny !
WindsurfingKitesurfingŻeglarstwoWędkarstwoKajakiSkuteryPlażaNurkowanie
Kamera Online, Swarzewo, Stanica Wodna, Kamera na żywo Zatoka Pucka
 

III Konkurs wirtuozów ustnych organków ?Kaszëbsczé Brëmzowani? w Gnieżdżewie

Dnia 05 listopada 2017 roku  sala Wiejskiego Klubu Kultury w Gnieżdżewie wypełniona była po brzegi. Odbył się  tutaj TRZECI „KASZËBSCZÉ BRËMZOWANI”.

„Bremza” to organki ustne. Jeden z najmniejszych instrumentów muzycznych na świecie. Jego ciekawe brzmienie pobudza do improwizacji oraz sugestywnego kształtowania dźwięku i barwy głosu. Organizatorem imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck oraz lokalne jednostki organizacyjne Gnieżdżewa: Wiejski Klub Kultury, Sołtys i Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich. W imieniu organizatorów uczestników imprezy powitał Józef Roszman – animator kultury Gnieżdżewa, inicjator „bremzowania”. Konferansjerem spotkania była Wiesława Roszman-Selin.

Impreza miała charakter konkursowy. W szranki rywalizacji stanęło czternastu muzykantów: Jan Stromski ze Strzelna, Marek Kobiella i Łukasz Kobiella ze Swarzewa, Zbigniew Wrzochol z Gdańska, Kazimierz Palach z Pucka, Roman Potraca z Małkowa, Jerzy Zblewski z Ostrzyc, Brunon Szpica z Luzina, Brunon Szutenberg ze Staniszewa,  Eugeniusz Ellwart z Gnieżdżewa, Lucyna Lubocka, Henryk Lubocki i Roman Sikora z Pruszcza Gdańskiego , Bruno Lehmonn z Redy. Poza konkursem wystąpił laureat pierwszej edycji  Józef Roszman  -  inicjator imprezy. 

Zadaniem każdego uczestnika było wykonanie trzech utworów, w tym jeden kaszubski. W odróżnieniu od lat ubiegłych, występy odbywały się bez akompaniamentu innego instrumentu. 

W ogólnym odczuciu dało się zauważyć zdecydowany wzrost poziomu artystycznego wykonawców. Komisja konkursowa w składzie: Iwona Sokołek (Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Pucku), Wiesława Wełpa- nauczyciel akordeonu i teorii w tejże szkole oraz Pan Edward Budzisz, pasjonat muzyki z Gnieżdżewa najwyżej ocenili występ  Jana Stromskiego, który jednocześnie zdobył nagrodę Grand Prix (rzeźba grajka na bremzi, Piotra Golli)) ufundowaną przez Dyrektora Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck Jana P. Dettlaffa. Pierwsze miejsce zajął Jerzy Zblewski, drugie Brunon Szutenberg a trzecie Zbigniew Wrzochol.  Wyróżnieniono ponadto: Romana Potracę, Jerzego Sikorę, BrunaLehmonna i Eugeniusza Ellwarta.  Wszyscy uczestnicy otrzymali  dyplomy oraz pamiątkowe statuetki z rąk sołtysa wsi Zbigniewa Jagiellaka i dyrektora OKSiT.

Po części konkursowej odbył się koncert akordeonistów, w wykonaniu znakomitego tercetu: Roman Potraca, Jerzy Zblewski i Eugeniusz Szutenberg. Niespodzianką imprezy był… okolicznościowy tort dla wszystkich uczestników imprezy ufundowany przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Gnieżdżewie. Nieustannie dźwięcząca muzyka, wspólne śpiewy, tańce, zastawione stoły, to wszystko wprowadziło uczestników spotkania  w nastrój pełnej biesiady, przepojoną  radością  serc i wesołością ducha.

Brunon Ceszke
OKSiT w Gminie Puck

fot. / video www.kaszuby24.pl

 

Władysławowo - Puck - Rewa - Chałupy - Jastarnia - Jurata - Kuznica - Hel - Internetowa Telewizja Regionalna