LATO 2019 - serwis specjalny !
WindsurfingKitesurfingŻeglarstwoWędkarstwoKajakiSkuteryPlażaNurkowanie
Kamera Online, Swarzewo, Stanica Wodna, Kamera na żywo Zatoka Pucka
 

Święto Mazurskiej Dłubanki

Reprezentacja puckiego urzędu miasta ma powody do dumy. Tym razem przedstawiciele ratusza sprawdzili się w nieco mniej typowym wyzwaniu – stworzyli najpiękniejszą łódź-dłubankę w Polsce. A to wszystko w ramach Święta Mazurskiej Dłubanki, które odbyło się w minionym tygodniu. W imprezie wzięła udział pięcioosobowa ekipa puckiego urzędu miasta. Miała wykonać prostą łódź drążoną w drewnie, czyli dłubankę, na wzór tej, którą znaleziono na dnie Zatoki Puckiej, pochodzącej z czasów wczesnego średniowiecza.

Okazało się, że ekipa z puckiego urzędu miasta nie tylko wykonała najładniejszą, ale i w pełni przydatną łódź, która przeszła próbę wody.

Najładniejszą dłubankę stworzyli nasi. Panie: Gabrysia, Ania, Sabina, panowie Felek i Józef – poinformowała na Facebooku Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Źródło fot.: Hanna Pruchniewska/Facebook

Od 2010 r. organizowane są warsztaty ekologiczno-kulturalne polegające na wykonaniu łodzi jednopiennej, tzw. dłubanki.

Są to jedyne tego typu warsztaty w Polsce. Każdego roku kilka grup przybywa do Spychowa, by wykonać własnoręcznie łódź z jednego pnia drzewa.

Wydarzenie odbywa się już od 2010 r. przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Przez kilka dni kilkudziesięciu uczestników wykonuje swoją dłubankę pod okiem fachowców i doświadczonych "dłubaczy". Ponieważ na wykonanie łódki jest zaledwie kilka dni, można używać współczesnych narzędzi, takich jak pilarka łańcuchowa. Ale jak się okazuje i tak niezbędne do wykończenia dłubanki są tradycyjne narzędzia jak ciosła, ośniki, dłuta i siekiery. Nadleśnictwo zapewnia miejsce do biwakowania, ciepły posiłek dziennie, narzędzia, paliwo i oleje do pilarek, pomoc pilarza, a przede wszystkim doskonałą atmosferę i zabawę. Co też jest ważne, drużyna po wykonaniu dłubanki, może ją zabrać ze sobą na pamiątkę.

Dłubaniu towarzyszą dodatkowe atrakcje. W Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w czasie trwania warsztatów odbywają się wykłady na tematy historyczne i ekologiczne. Można na nich dowiedzieć się m.in. o historii Mazur, łodzi jednopiennych, kowalstwie średniowiecznym, czy tradycjach muzycznych na Mazurach. Uczestnikom warsztatów towarzyszy również przenośna kuźnia, na której z instruktorem można wykuć średniowieczną biżuterię lub dłuta do rzeźbienia dłubanek. A gdy ktoś nie ma drużyny do zrobienia dłubanki, może spróbować swych sił w rzeźbie pod okiem instruktora rzeźbiarza. Ponadto czas umila również muzyka średniowieczna w wykonaniu zespołu muzyki dawnej.

Zwieńczeniem warsztatów są regaty dłubanek na Jeziorze Spychowskim podczas Mazurskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich. Jest to najbardziej widowiskowa część warsztatów. Podczas regat jury nagradza najszybszą dłubankę, tą najładniejszą oraz styl machania pagajem. A ponieważ każdej drużynie bardzo zależy na zwycięstwie, publiczność ma co oglądać, gdyż zdarzają się nawet wywrotki na jeziorze. Po regatach każdy chętny ma możliwość osobiście sprawdzić pływalność takiej łódki.

Władysławowo - Puck - Rewa - Chałupy - Jastarnia - Jurata - Kuznica - Hel - Internetowa Telewizja Regionalna