LATO 2020 - serwis specjalny !
WindsurfingKitesurfingŻeglarstwoWędkarstwoKajakiSkuteryPlażaNurkowanie
Kamera Online, Swarzewo, Stanica Wodna, Kamera na żywo Zatoka Pucka
 

27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Parku Kulturowym - Osada Łowców Fok w Rzucewie

27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Parku Kulturowym – Osada Łowców Fok w Rzucewie – pod hasłem przewodnim „Polski splot”, to okazja do przedstawienia przeszłości i teraźniejszości w „splocie” wątków kulturowych budujących naszą tożsamość na ziemi puckiej. Od nowożytnego rozkwitu, poprzez trudny czas pruskiej niewoli, aź po budowanie niepodległości państwa i narodowej jedności.

Współczesna perspektywa pozwala powiązać całe to bogactwo działań w jeden „polski splot”.

07.09 – godz. 15.oo – Uroczyste otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa w Rzucewie oraz wystaw czasowych:

„Rzucewo we wspomnieniach archeologa, badacza, z 1929 roku i młodej dziewczyny z Piotrkowa Trybunalskiego, przebywającej na robotach przymusowych w latach 1943-45”;

Losy ludzi poznajemy z zachowanych fotografii, listów i ich pamięci zapisanej niekiedy w pamiętnikach. Na przygotowanej wystawie pokazujemy Rzucewo w okresie międzywojennym i w czasach II wojny światowej. Pierwsza część wystawy opisuje życie codzienne i mieszkańców Rzucewa w czasie lata 1929 roku, kiedy to młody student Uniwersytetu Poznańskiego Konrad Jażdżewski prowadził prace wykopaliskowe. W jego pamiętnikach znajdujemy opisy: polskiego morza, nadmorskiej wsi i ciężkiej pracy jej mieszkańców.

Druga cześć wystawy poświęcona jest Halinie Rydzewskiej z Piotrkowa Trybunalskiego, która jako młoda dziewczyna, za prowadzenie tajnego nauczania, trafiła na roboty przymusowe do Rzucewa. W jej listach pisanych do matki znajdujemy pełne emocji słowa o tęsknocie do rodziny, opisy codziennej pracy w rzucewskich pałacowych ogrodach i relacjach z mieszkańcami wsi.

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa 7-8 września 2019 zostanie zorganizowana promocja zadania jako aktywności na rzecz ochrony i popularyzacji zabytków w Europejskim Roku Dziedzictwa Kulturowego ‚2019 (Projekt Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka we współpracy z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck):

  1. wystawa fotograficzna pt. „Inwentaryzacja Skarbca Benedyktynek w Żarnowcu”;
  2. wystawa fotograficzna pt. „Wolontariat dla DOMU POMORSKIEGO”;
  3. wykład pt. „Fenomen domu pomorskiego w krajobrazie kulturowym północnych Kaszub”.

08.09 – godz. 12.oo rozpoczęcie VII Pomorskiego Turnieju w rzucaniu oszczepem przy pomocy miotacza z epoki kamienia

Turniej rozgrywany będzie w dwóch kategoriach : dzieci i młodzież do lat 14 oraz młodzież i dorośli

W dniach 7 – 8 . 09 w godz. 10 – 16 będą bezpłatnie dostępne wystawy w „Chacie Kaszubskiej”: „Rzucewo w epoce kamienia” i „Pradzieje Gminy Puck”

Spacery po terenie Parku i zwiedzanie rekonstrukcji archeologicznych.

A także:

Wystawy twórców ludowych z terenu Gminy Puck i powiatu puckiego min. wytwórczość w rogu i kości, haft kaszubski, malarstwo, rzeźba, porady zielarza.

Degustacja potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rzucewa. Występy zespołów kaszubskich…

W programie:

7 września 2019 /sobota/ – godz. 15.oo w Parku Kulturowym Osada Łowców Fok w Rzucewie

Otwarcie wystaw czasowych:

„Rzucewo we wspomnieniach archeologa, badacza, z 1929 roku i młodej dziewczyny z Piotrkowa Trybunalskiego, przebywającej w Rzucewie na robotach przymusowych w latach 1943-45”
(arch. Danuta Król),

  • wystawa fotograficzna pt. „Inwentaryzacja Skarbca Benedyktynek
  • wystawa fotograficzna pt. „Wolontariat dla DOMU POMORSKIEGO”(dr Danuta Dettlaff).
  • „Wolontariat dla DOMU POMORSKIEGO” – od godz. 15.45

(arch. Danuta Król),

„Fenomen domu pomorskiego w krajobrazie kulturowym północnych Kaszub” (dr Danuta Dettlaff)  oraz panel dyskusyjny pt. „Dziedzictwo kulturowe – POLSKI SPLOT”

Spacer  po Parku Kulturowym – „szlakiem łowców fok”…

8 września /niedziela/ – godz.  9.oo – 17.oo / Zwiedzanie Parku… godz. 12.oo –  rozpoczęcie  VII  Pomorskiego Turnieju w rzucaniu oszczepem za pomocą miotacza z epoki kamienia – turniej otwarty, dwie kategorie – dzieci i młodzież do 14 roku życia oraz młodzież i  dorośli. Zapisy w dniu 8.09. do godz. 11.30

 

Władysławowo - Puck - Rewa - Chałupy - Jastarnia - Jurata - Kuznica - Hel - Internetowa Telewizja Regionalna