LATO 2024 - serwis specjalny !
WindsurfingKitesurfingŻeglarstwoWędkarstwoKajakiSkuteryPlażaNurkowanie
Kamera Online, Swarzewo, Stanica Wodna, Kamera na żywo Zatoka Pucka
 

Atrakcje

Sporty wodne

Zatoka Pucka znana jest na całym świecie ze znakomitych warunków do uprawiania wielu sportów między innymi windsurfingi i kitesurfingu. Według znawców windsurfingu Zatoka ma kategorię A0, a najlepsze warunki do uprawiania tego sportu w całej Europie są w Chałupach, właśnie nad Zatoką Pucką. Jest tu wiele wypożyczalni sprzętu do windsurfingu i szkół zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych. Innym sportem wodnnym jest żeglarstwo, którego miłośników jest mnóstwo wśród miejscowej ludności. Są prowadzone specjalne szkolenia, dzięki którym można zyskać specjalne patenty żeglarskie. Przeszkolenie nie wynaga natomiast wypożyczenie kajaka. Organizowane są rejsy kajakiem wzdłuż półwyspu. Wody Zatoki są na tyle spokoje że ryzyko wypadku jest minimalne. Zatoka Pucka przyciąga także miłośników wędkarstwa. Wypożyczenie kutra wraz z grupą innych wędkarzy nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jeszcze inną atrakcją jest nurkowanie. To idealny sport dla osób pragnących poznać podwodny świat Zatoki. Dla tych co lubią adrenalinę najlepsza zaś będzie jazda na skuterach wodnych. Warto dodać, że Zatoka Pucka swą atrakcyjność nie kończy na lecie, zimą jest tu również dużo możliwości. Między innymi łyżwy, czy bojery. Bojer jest to tzw. ślizg lodowy jednoski napędzanej siłą wiatru. Mnogośc sportów wodnych przyciąga coraz szersze grono fanów tego żywiołu. Przyłącz się do nich i poczuj podmuch wiatru w żaglach. Więcej informacji znajduje się w menu na górze strony.

Organizujemy dynamiczne rejsy po Zatoce i Bałtyku. Prowadzimy: wyprawy nurkowe, szkolenia motorowodne,
imprezy integracyjne, czarter łodzi i water taxi. Stacjonujemy w Helu, dzięki temu jesteśmy w stanie bardzo
szybko dotrzeć między innymi do: Trójmiasta, Jastarni, Pucka, Władysławowa a nawet do Ustki.

Organizujemy dynamiczne rejsy po Zatoce i Bałtyku. Prowadzimy: wyprawy nurkowe, szkolenia motorowodne, imprezy integracyjne, czarter łodzi i water taxi. Stacjonujemy w Helu, dzięki temu jesteśmy w stanie bardzo szybko dotrzeć między innymi do: Trójmiasta, Jastarni, Pucka, Władysławowa a nawet do Ustki. więcej »

Zamek Jan III Sobieski w Rzucewie

Zamek Jan III Sobieski Nieopodal Pucka, nad klifowym brzegiem Zatoki, na ziemiach Wejherów, Radziwiłłów, Sobieskich, chowa się wśród zieleni wielowiekowego parku przepiękny zamek. Burzliwa historia tego miejsca sięga czasów bitwy pod Grunwaldem. Od tamtego czasu dworek był niejednokrotnie plądrowany i palony. Jednak kolejni właściciele sukcesywnie odbudowywali go, i przywracali poprzednią świetność. Rzucewski zamek jest z pewnością warty odwiedzenia. Piękne zachody słońca i uroczy park tworzą romantyczną i niezapomnianą atmosferę.

Kaszubska ekspozycja regionalna

Będąc nad Zatoką Pucką warto wybrać się do Osłonina. Pewien mieszkaniec tej wioski przez wiele lat gromadzi to, co wiąże się z regionem i Kaszubszczyzną. W kompletowaniu zbiorów pomagają mu znajomi, sąsiedzi i przypadkowi ludzie. W pewnym momencie zbiorów było na tyle dużo, że trzeba było pomyśleć o stworzeniu miejsca na ich ekspozycję. W tym celu Kolekcjoner zbudował chatę. Możemy w niej zobaczyć stare sprzęty służące niegdyś rybakom do połowów węgorzy, sieci oraz inne narzędzia potrzebne pradziadom w codziennej pracy. Oprócz nich spotkamy tu prace ludowych artystów mieszkających i tworzących na Kaszubach: rzeźbiarzy, hafciarek czy malarzy oraz to wszystko, co wiąże się z regionem. Zwiedzanie należy zgłosić telefonicznie właścicielowi chaty (58) 673-64-05, Osłonino 40. Wstęp wolny, za dowolnymi datkami.

Bateria obronna na Helu

Wielka skarpa, do której dostępu przed falami i podstępnym sztoremem broni falochron... Taki obraz widzimy na Helu. W tym miejscu spotykamy kilkunastotonowe działo z lat pięćdziesiątych XX-ego wieku. W Polsce to jedyne działo tego kalibru (kaliber 100 mm), a do tego spoczywa na swoim oryginalnym stanowisku - byćmoże dlatego, że - jak mówią historycy i żołnierze - jeszcze trzydzieści lat temu miało olbrzymie znaczenie dla obronności naszego kraju. Stanowisko artyleryjskie było połączone podziemnymi korytarzami z innymi podobnymi na helskim cyplu. Obecnie trwają starania o odrestaurowanie baterii obronnej oraz na wpisanie pozostałości po stanowiskach artyleryjskich do rejestru zabytków, tak by stały się one kolejną atrakcją Helu. Już teraz można zwiedzać stanowisko potężnego działa baterii Schleswig-Holstein oraz wieżę dalmierza. Te pochodzą z czasów II wojny światowej.
Dane działa: zasięg do 22 km,szybkostrzelność 15 (praktycznie 10-12) strzałów na minutę, kaliber 100 mm, długość lufy 56 kalibrów (560 cm), waga maski 2 300 kg (grubość pancerza 8 mm), waga części obrotowej 12 500 kg, waga lufy z zamkiem 2 406 kg.

Rewa historia

Kiedy w roku 1583 przeor oliwskiego klasztoru zezwolił kilku rybakom zbudować chaty "przy morzu na ławicy" , osadę swą rybacy nazwali Rewą. Przez liczne płycizny i piaszczyste wysepki możliwa była przeprawa z Rewy do Kuźnicy poprzez Cypel Rewski, który Kaszubi nazywają szpyrkiem.

Rewa

Rewa to mała wioska rybacka położona w bardzo malowniczym i unikalnym miejscu jakie stanowi Mierzeja Rewska, przez miejscowych Kaszubów zwana "Szperk". Jest to jedna z najciekawszych i najbardziej fascynujących form brzegowych występujących nad Bałtykiem. Ciągnący się w głąb morza ponad kilometrowy cypel rozdziela ciepłe wody Zalewu Puckiego od bardziej słonych i chłodniejszych wód Zatoki Gdańskiej. Mierzeja w większej części jest zanurzona w wodzie i ciągnie się aż do płycizn Półwyspu Helskiego. Po jednej stronie cypla (tzw. zawietrznej) nawet przy bardzo silnym wietrze pozostaje pas gładkiej, nie wzburzonej wody. Ze względu na specyfikę tego zjawiska jest to wymarzone miejsce do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu, zarówno przez osoby zaawansowane, jak i początkujące. W okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni rewskie wody mienią się jaskrawymi barwami żagli i desek śmigających po falach. Dla amatorów wypraw podwodnych, badaczy głębin, nurków i płetwonurków także znajdzie się coś godnego uwagi. W okolicach Rewy spoczywają na dnie trzy zarejestrowane przez Centralne Muzeum Morskie wraki, stanowiące nie lada atrakcję dla miłośników "zatopionych antyków".

Rewa Mew

Niecodzienną atrakcję okolic Rewy stanowi tzw. "Rewa Mew" - czyli ciągnąca się kilometrowa mielizna. Gdyby nie sztucznie wykopany rów, zwany głębinką, umożliwiający przeprawę statkom, można by tędy przejść do Jastarni. W czasie opadania wód równie fenomenalnym zjawiskiem są ukazujące się na powierzchni morza wysepki. Te niewielkie kawałeczki lądu są dostępne dla zwiedzających, lecz dostać się do nich można, tylko i wyłącznie, korzystając z morskiego środka lokomocji. Rewa wraz ze swymi malowniczymi i urokliwymi zakątkami należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Położona jest w Pradolinie Kaszubskiej między kępami: Pucką i Oksywską. Od północy i zachodu otaczają ja Mostowe Błota z rzeką Redą i Zagórską Strugą, zaś od strony południowo-wschodniej znajduje się rezerwat "Mechelińskie Łąki".

Ścieżki dydaktyczne Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

Na całym obszarze NPK jest wiele tras dydaktycznych. Krótko mówiąc jest to znakomity teren dla miłośników pieszych wędrówek. Chcąc zachęcić Państwa do wyjścia z domu i spędzenia czasu z niezwykłościami nadmorskiej przyrody postaramy się opisać wyjątkowe miejsce warte odwiedzenia. Torfowe Kłyle Jednym z bardziej znanych szlaków na Mierzei Helskiej są Torfowe Kłyle. Po tłumaczeniu z języka kaszubskiego nazwa ta oznacza doły torfowe. Znajdziemy je na największej równinie nadzatokowej na Półwyspie w Jastarni. Są to wyrobiska zalane wodą. Ten bagienny i pobagienny teren w wyniku długotrwałego niszczącego działania człowieka utracił wiele ze swych unikalnych cech. Nietrudno znaleźć wśród miejscowych ludzi, takich którzy pamiętają jak do jeziorka w tych okolicach spływały ścieki komunalne. Jednak nie wszystko zostało w ten sposób zaprzepaszczone. W tym miejscu wciąż występuje bogata awifauna. Szczególnie w okresie wiosennych i jesiennych wędrówek pojawia się wiele gatunków ptaków dzięki bogactwu nadmorskiej podmokłej flory. Najbardziej przyczyniają się do tego rozległe płaty szuwarów trzcinowych, szuwary oczertowe, duże powierzchnie wilgotnych muraw z mietlicą rozłogową, nadzatokowe murawy nawydmowe, a także łąki, zarośla i fragmenty lasów. Te właśnie walory przyrodnicze sprawiają, że miejsce to stało się przystankiem na trasie wędrówek ptaków. Wiosną i jesienią nad wąskim pasem Półwyspu Helskiego przelatuje około 250 gatunków ptaków (w całej polsce stwierdzono bytowanie tylko 400 gatunków). Podstawową zaletą ścieżki jest to, iż jest ona dostępna dla każdego nie tylko dla znawców. Wzdłuż ścieżki ustawionych jest 14 tablic omawiających najważniejsze elementy miejscowej flory i fauny, nie jest więc nam potrzebna wiedza encyklpedyczna aby wiedzieć co wypatrywać. Kolejnym udogodnieniem jest przystosowanie fragmentu ścieżki dla osób niepełnosprawnych. Obserwacje ułatwią nam niska platforma z podjazdem oraz wieża obserwacyjna. Ścieżka ta jest idealna na rodzinne, niedzielne popołudnia na świeżym powietrzu oraz dla przejezdnych zafascynowanych przyrodą tego regionu.

Kaszubskie podniebienie

Niewątpliwie niezapomnianą atrakcją Kaszub jest kuchnia. Niezwykłe doznania kulinarne jednych odstraszają innych przyciągają jednak dla tutejszych mieszkańców jest to nieodłączny składnik ich życia. Na każdej uroczystości ludowej, podczas każdego święta na stołach pojawia się bigos, ogórek kiszony i chleb ze smalcem. Potrawy regionalne można także zakupić na jarmarcznych stoiskach, podczas imprez. Niezapomniane są posiłki przygotowane przez Koła Gospodyń funkcjonujące na naszym terenie. Godne polecenia są wszystkie wydarzenia organizowane przez nie i przy współpracy z lokalnymi organizacjami. Aby spróbować miejscowych potraw nie trzeba jednak czekać na specjalną okazję. Wiele lokalnych barów i lokali w swoim menu proponuje te przysmaki. Także liczna jest grupa pensjonatów serwujących wyśmienitą, tradycyjną kuchnię kaszubską.

Puck

Zachwyca pięknem, architekturą, ilością zabytków, miejsc do odpoczynku... Po prostu warto tu zajrzeć - choćby na chwilę. Wysiadając na zabytkowym puckim dworcu kolejowym szybko dojdziemy na zabytkowy rynek. Sam rynek ma przebogatą historię, z biegiem lat zmieniał się, wiele budynków dziś nie ma - nie odbudowano ich, inne powstały niedawno... Rynek otaczają piękne kamieniczki, w których obecnie są sklepy. Swą bryłą zachwyca kościół parafialny, zabytkowy. Przechodząc obok niego możemy udać się na spacer do portu, na molo, do parku... W drodze powrotnej warto zajrzeć do Muzeum Ziemi Puckiej, przejść się w miejsca zabytkowe... A takich jest dużo. Kiedyś w Pucku był zamek krzyżacki - niedawno w jego miejscu trwały prace archeologiczne - w Pucku był też młyn wodny, kościół ewangelicki, stare cmentarze...

Muzeum Ziemi Puckiej

Na puckim rynku, w odrestaurowanej kamienicy, można odbyć fascynującą podróż w zamierzchłe czasy, a to za sprawą zlokalizowanego tam oddziału historyczno-archeologicznego Muzeum Ziemi Puckiej, właśnie tam można poznać burzliwe dzieje miasta i kulturę kaszubskiego ludu. Historia tego muzeum zaczyna się w 1970 r., gdy w Pucku powołano placówkę pod nazwą Stacja Gromadzenia Dóbr Kultury i Upowszechniania Wiedzy o Regionie. Jej celem było prowadzenie badań naukowych oraz gromadzenie obiektów zabytkowych związanych z regionem. W 1973r. w budynku dawnego Szpitalika otwarto pierwszą ekspozycję poświęconą kaszubskiej kulturze ludowej. W pierwszej połowie XIX wieku mieścił się w tym budynku przytułek, w którym mogli mieszkać starcy i ubodzy. Historia tutejszej ludności i jej kultury, jest z pewnością godna upamiętnienia, dlatego też w szpitaliku powstał oddział muzeum ze zbiorami etnograficznymi. Jego wnętrze odtworzone jest w stylu typowego domu wiejskiego (kuchnia, sień, warsztaty itp). Dopiero po 10 latach funkcjonowania tj. 1980r stacja otrzymała status MUZEUM ZIEMI PUCKIEJ. Miasto na potrzeby rozwijającej się placówki przekazało kamienicę na rynku, gdzie niektóre z elementów współczesnej ekspozycji pamiętają jeszcze czasy epoki kamienia. Są to różnego rodzaju narzędzia, naczynia czy też ozdoby noszone przez naszych praprzodków. Ekspozycja na piętrze poświęcona jest natomiast okresowi średniowiecza oraz niewoli pruskiej. Całość zamyka wystawa z okresu II Wojny Światowej. To nie jedyne obiekty podlegające Muzeum Ziemi Puckiej. W 1982 r. w związku z budową elektrowni nad J. Żarnowieckim powierzono MZP tworzenie skansenu w Nadolu. Muzeum prezentuje kulturę ludową tego regionu z XIX wieku. Jest to charakterystyczna zagroda wiejska z tego okresu, z drewnianą zabudową. Można obejrzeć także między innymi studnię, wozownię, piec chlebowy. W trakcie uroczystości 30-lecia Muzeum obchodzonych 06.11.2000 r. nadano placówce imię zasłużonego dla Kaszubów mieszkańca tej ziemi FLORIANA CEYNOWY.

Błądzikowo

W dokumentach krzyżackich z XIVwieku odnajdujemy zapis o wsi rycerskiej i włościańskiej położonej na wschód od Pucka na skraju Kępy Puckiej. Wspomniana wieś to dzisiejsze Błądzikowo.
Na terenie wsi prowadzono liczne badania archeologiczne. Szczególnie dużo do historii Błądzikowa wnieśli poprzez swoje badania Hugo Conwentz, który był pierwszym dyrektorem Muzeum Prowincjonalnego w Gdańsku oraz dr Paul Kumm i dr Konrad Lakowitz. Dzięki ich pracom dowiedzieliśmy się o istnieniu na terenie wsi cmentarzyska grobów skrzynkowych (rok 1904). Wyniki ich badań okazały się na tyle ciekawe, że w latach 60-tych i 70-tych XX wieku przeprowadzono ponowne badania weryfikujące w oparciu o zachowane dane archiwalne. Pochodzenie cmentarzyska datuje się na czasy wczesnej epoki żelaza. Jego położenie znajdowało się na wysokiej kępie; przylegało do wschodniego brzegu morskiego, a od południa oddzielał je Strumyk Błądzikowski. W trakcie badań odnaleziono również na terenie Błądzikowa szereg monet, które mogą swiadczyć o handlu Ziemi Puckiej z Europą. Takie monety odnaleziono także w Mrzezinie, Połchowie, Pucku i Władysławowie.

Osłonino

W pobliżu ujścia rzeczki Gizdebki odnajdujemy Osłonino. Najstarsza odnaleziona wzmianka o tej wsi znajduje się w dokumentach krzyżackich z roku 1364.Wiek później była ona własnością klasztoru w Kartuzach, a następnie kolejno: Wejherów, Radziwiłłów, Sobieskich i Przebendowskich. W roku 1782 Anglik, Aleksander Gibsone nabył wieś Osłonino wraz z dobrami rzucewskimi i był jej właścicielem aż do czasu, kiedy ziemię wykupiła rodzina von Below. Oni z kolei byli właścicielami Osłonina do roku 1945. W dawnych dokumentach odnajdujemy Osłonino pod różnymi nazwami, min.: Osłanin, Oslanin, Oslanyno, Uslanin (1398)... Idąc na północ od Osłonina widzimy stromy brzeg zatokowy. Tworzy on Klif Osłoniński o wysokości 16m. n.p.m. Ten malowniczy klif powstał w wyniku niszczenia Kępy Puckiej przez fale. Obecnie Kępy już nie ma, pozostały po niej jedynie duże głazy. Jeden z tych kamieni nazwano Kamieniem Sobieskiego. Kamień ten znajduje się niedaleko parku zamkowego w Rzucewie i według podania chętnie siadywał na nim sam król Sobieski. Do lat 50-tych XX wieku do dóbr Osłonina należał przysiółek Beka, znany z połowów łososi.

Rzucewo

Po zagarnięciu brzegu przez Krzyżaków Rzucewo przeszło w posiadanie Zakonu. Później ta dawna wieś książęca stała sie własnością rodziny niemieckiej, należącej do mieszczan puckich. Kolejnie Rzucewo było własnością Ernesta Wejher, który około roku 1576 kupił je jako Rucewo. Rzucewo jeszcze długo było własnością Wejherów: Jan Wejher (syn Ernesta) wybudował tu pałac Weiherhoff. W dalszej kolejności Rzucewo odziedziczył Jakub Wejher (syn Jana), a po nim jego żona (z domu Radziwiłłówna), ona z kolei przekazała Rucewo w spadku Radziwiłowej (z domu Sobieskiej), a ta swemu bratu Janowi Sobieskiemu, królowi. Później, w latach 1827-1945 majątek rzucewski był własnością rodziny von Below. W tym czasie pałac okalały rozległe tereny zieleni, za nim były stajnie, a od północy niewielki pałacyk myśliwski, gdzie też von Below dumnie przechowywali trofea z polowań.

Smolno

Pierwsza wzmianka o Smolnie pochodzi z czasów, kiedy wieś była ona własnością Eufrozyny - żony Świętopełka II. Datuje się to na rok 1270. Po śmierci Eufrozyny wieś otrzymali cystersi z Łekna, a w roku 1298 oasda została wykupiona przez Wisława biskupa kujawskiego i pozostała własnością biskupów do wieku XVIII. Z nastaniem pierwszego rozbioru Polski Smolno stało się częścią państwa pruskiego.

Żelistrzewo

Pierwsza wzmianka o Żelistrzewie pochodzi z roku 1277, wówcza pod nazwą Zelystryewo. Następnie wieś ta została przekazana przez księcia pomorskiego Mściwoja puckiemu kasztelanowi Ściborowi. W drugiej połowie XVI wieku starosta pucki Ernest Wejher nabył wieś i włączył ją do swych pozostałych włości - do dóbr rzucewsko - wejherowskich. W wieku XIX ziemię oddano gospodarzom.

Dawna wioska rybacka - Kuźnica

To dawna wieś rybacka, w tej chwili stała sie letniskiem nadmorskim na Mierzei Helskiej. Położona między Jastarnią a Chałupami, oddalona jest o 14 km od Władysławowa i o 21 km od Helu. Mierzeja ma w tym miejscu szerokość około 200 m (w okresie sztormów zimowych ląd często bywa zalewany, a brzeg lądu niszczony przez fale). Obecnie w granicach administracyjnych gminy Jastarnia. Na stałe zamieszkuje ją 650 osób. Kuźnica jest miejscowością zupełnie inną niż pozostałe na Półwyspie Helskim. To ostatnie miejsce gdzie w tak szczególny sposób pielęgnuje sie tradycje rybackie i kaszubskie. Według księdza Hieronima Gołębiewskiego "Nie masz rybaka nad kusfelana. Są zapobiegliwi i pilni. Oni pierwsi zwracają uwagę innym wioskom, że nadpływają łososie lub inne ryby, które w większych ilościach tylko o pewnej porze się zjawiają. Kuźnica uważana jest za stolicę polskich rybaków. Widać to nie tylko w herbie tego miasta a także na budynku szkoły podstawowej, na której frontowej ścianie widnieje napis: "Wieś Kuźnica rebaków naszech stoleca". Niedaleko szkoły znajduje się pomnik św. Antoniego. 2 VI 2001 roku w tej miejscowości postawiono kapliczkę poświęconą św. Barbarze. Wizerunek świętej osłonięty jest fragmentem łodzi. Jest ona patronką marynarzy. To do niej uciekają się w czasie burzy wszyscy rybacy.

Pielgrzymka rybacka na odpust św. Piotra i Pawła

Pielgrzymka Wierzący Kaszubi swoje prośby do Boga zanosili i zanoszą za pośrednictwem wielu świętych patronów. Jest wśród nich św. Barbara, Józef, Jan i Antoni. Jednak u rybaków znad Małego i Wielkiego Morza najważniejszym jest św. Piotr pochodzący z Betsaidy. Piotr był rybakiem mieszkającym nad jeziorem Genezaret. Zapewne właśnie dlatego, iż w swoim czasie sam przeżywał smutki i radości z połowów stał się świętym do którego najczęściej uciekają się rybacy w nadziei, że on ich zrozumie. Dlatego też tak wielkie rzesze rybaków przybywają w niedzielę najbliższą dacie 29 czerwca do Pucka do parafii pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła, aby mszą świętą uczcić ich święto. Początki pielgrzymowania do Pucka datuje się na 1217 rok, kiedy to nadano Puckowi przywilej organizowania jarmarków w dniu patronów parafii. Był to dodatkowy powód podróżowania. Jeszcze inna korzyścią była możliwość wypatrzenia sobie w ten dzień przyszłej żony, o którą później zabiegał kawaler. Nie jest to jednak zwykła piesza pielgrzymka jakie są organizowane np: na Kalwarię Wejherowską czy do Swarzewa do Królowej Polskiego Morza. Pielgrzymka ta odbywa się na kutrach rybackich. Miejscem spotkań dla pielgrzymów z półwyspu Helskiego jest port w Kuźnicy stamtąd po mszy św. wyrusza do Pucka. Liczba jednostek biorących udział w uroczystości jest zmienna, ale zawsze jest ich kilkadziesiąt, w niektórych latach dochodzi nawet do 50. Średnio na jeden kuter przypada około 10 osób. W Pucku odbywa się msza św, w kościele lub w porcie, który znajduje się bardzo blisko kościoła. Widok odświętnie przystrojonych kutrów w tej ilości jest niezapomnianym przeżyciem estetycznym i duchowym.

Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej

Sanktuarium Zbiera się silny wiatr. Na morzu rozpoczyna się sztorm. Przerażona załoga żaglowca płynącego do Gdańska, nie widząc żadnego ratunku gorliwie modli się do okrętowej Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Ich prośby zostały wysłuchane. Wkrótce znaleźli się na lądzie, a z morza resztkami sił wydobyli figurkę Tej, której zawdzięczali życie. Wdzięczni marynarze ustawili statuetkę przy wiejskiej studzience skąd zabrała ją miejscowa ludność. Jest to jedna z wielu legend o Matce Boskiej Swarzewskiej. We wszystkich jednak podaniach figurka została wyłowiona z wody i postawiona przy studni. Dzieło utrzymane jest w neogotyckim stylu, jednak jego autor jest nieznany. Z czasem powstało w Swarzewie sanktuarium, które początkowo przyciągało miejscową ludność, później zaś pielgrzymów z dalekich zakątków Polski. Swarzewo to niewielka miejscowość, położona na trasie Władysławowo - Puck nad Zatoką Pucką. Położona na przepięknej kępie Swarzewskiej. Jest to miejsce polecane dla ludzi spragnionych spokoju i duchowego wyciszenia.

Znakowane trasy turystyczne

  • trasy turystyczne - Helskie pamiątki militarne (Hel)
  • ścieżki dydaktyczne
  • - Torfowe Ku'le (Jastarnia) - Beka (gmina Puck) - Bielawskie Błota (gmina Krokowa i Puck) - Przylądek Rozewie (Jastrzębia Góra - Rozewie)
  • szlaki rowerowe
  • - Półwysep Helski (Jastarnia - Władysławowo - Puck) - Nad Płutnicą ( Jastrzębia Góra - Mechowo)
  • szlaki piesze
  • - Nadmorski Rybacki (Władysławowo - Jurata) - Swarzewski ( Puck - Władysławowo) - Grot Mechowskich (Puck - Krokowa) - Krawędzią Kępy Puckiej (Wejherowo - Puck) - Nadmorski (Żarnowiec - Łeba) - Puszczy Darżlubskiej (Wejherowo - Krokowa) - Nadmorski Rozewski (Krokowa - Władysławowo)
    Pozostałe trasy:
  • spacerowe (Puck, Władysławowo, Hel, Jurata, Rewa i inne miasta)
  • rowerowe
  • - Kępa Pucka (Puck - Mrzezino) - Kępa Żarnowiecka (Żarnowiec - Jezioro Dobre) - Puszcza Darżlubska (Puck - Kąpino) - Pętla Karwieńska (Dębki - Krokowa) - Wokół Piaśnickich Łąk (Dębki - Białogóra)
  • samochodowe
  • - Mierzeja Helska (Puck - Władysławowo - Hel) - Na Przylądek Rozewie (Władysławowo - Karwia) - Do Ujścia Redy (Puck - Rewa) - Przez Puszczę Darżlubską (Puck - Krokowa) - Wokół Jeziora Żarnowieckiego (Krokowa - Nadole)
Władysławowo - Puck - Rewa - Chałupy - Jastarnia - Jurata - Kuznica - Hel - Internetowa Telewizja Regionalna